Банкови сметки и карти

Сметки

 

Откриване на сметка в банка

 

Не че всеки редови гражданин притежава  по няколко стотин хиляди свободни лева, но колкото и да има, все в един момент, кога доброволно, кога принудително му се налага да поеме пътя към банка, която и да е тя.

Как да прецени Пешо избора си на банка която да съхранява  за парите му?

Родна или  чуждестранна? Голяма или малка? С много и лъскави офиси, или със семпли, малки, но приветливи такива?

            Отговорът – няма никакво значение нито притежателя на банката, нито големината, нито видът на офисите. Най-важните неща,  Пешо да се  чувства сигурен и спокоен за парите си,  са стабилността на банката и доброто обслужване в офисите. Е, Жоро има изискване да има осигурено място за паркиране пред офиса, а Милка – офисът да е близо до работата й. Но какво значение имат тези желания, ако нито те посрещат добре в избрания по тези критерии офис, нито банката е стабилна, а може да поднесе и доста неприятни изненади, от които да загуби бедния Жоро например.

            Така, че за Пешо ще изберем банка А и ще му предложим най-добрите условия за откриване на сметка. Да, но кои са най-добри? Естествено тези, които ще му струват най-малко като разходи за поддържане. Да видим:

Пешо иска само да има някаква сметка, където да си получава болничните.

Най-добре е той да поиска издаване на дебитна карта. В някои случаи т.н. картова сметка се разкрива безплатно, а и поддържането й също е без разноски. Така Пешо удря два заека – хем става клиент на съответната банка, хем си разкрива съвсем без пари лична банкова сметка. Е, като казвам съвсем без пари, това не значи, че не може да си внесе собствени средства по тази сметка и да работи с тях, като например:

-          Да тегли от Банкомат

-          Да плаща в магазините на ПОС терминал

-          Да плаща разходите си за живеене – Електро, ВиК, парно, телефони и др. по два начина – на Банкомат или Онлайн по системата на e-pay.

-          Да внася собствени средства по сметката си или да получава такива от работодателя си или от други субекти

-          В зависимост от вида на дебитната карта може да плаща и купува разни неща по Интернет.

 

И като стигнахме до вид на дебитна карта ще отворим очите на Пешо и на Жоро и на Милка за това що е дебитна карта, колко вида или бранда има и кой има право да ги издава  тези карти.

            Права да издават и администрират дебитни карти имат банките. А основните издатели са Visa Internаtional и  Mastercard. Те съответно делегират права за издаване по определени критерии и съответни правила на банките, които са кандидатствали за това. Видовете дебитни карти подредени по възходящо класиране  са:

 

Издател                                 Вид  (Бранд)

 

Mastercard                             Маестро

Mastercard                             Mastercard Standart

 

Visa Internetional                  Visa Electron

Visa Internetional                  Visa Classic

 

Ако се върнем на първоначалното намерение на Пешо да разкрие банкова сметка за превод на болничните му, най-подходящата за нуждите му е дебитна карта е Маестро. Тя е от най-ниския клас с малко възможности, но и с най-малко разходи за поддържане. Повечето български банки издават тази карта с възможност и за международни разплащания.

            Банките  издават като дебитна карта и Visa Electron, която е от по-висок клас, т.е. може да бъде използвана на повече места, у нас и в чужбина, за плащане и теглене на банкноти при много близки ценови условия сравнени с картата Маестро. Така, че Пешо може да си вземе и такава карта, която също е подходяща за нуждите му.

            Напоследък, обаче банките комбинират издаване на дебитна карта с откриване на разплащателна сметка. Милка, се нуждае и от карта и от сметка и тази възможност е най-подходяща за нея. Но такава комбинация е придружена от месечна такса за поддържане на сметката,каквато преди при издаване само на карта не се начислява. В този случай Милка трябва да проучи в коя от възможните банки има най-ниска такса за поддържане на сметката, но и да е наясно колко ще й струва банков превод в тази банка, ако се налага често да превежда пари чрез банков превод.

            Какво печели Пешо и какво печели Милка от сделката със своята банка:

Пешо искаше само дебитна карта и получи всички възможности при използването й.

Милка получи освен изброените по-горе начини за ползване на дебитната си карта, но и  опцията превод на пари по банков път. Изводът е, че използването на  повече опции по сметката е свързано със съответното заплащане под формата на такса естествено.

И така да обобщим – ако и на Жоро му е необходима някаква банкова сметка без възможност за преводи по банков път, то най-добрия вариант за него е само дебитна карта.

Ако Марин има намерение да заплаща задълженията си към свои партньори или директно да се издължи към доставчиците си на комунални услуги – електро, вода и канал,  топло, телефон, кабел, или друго, то за него вариантът разбира се е и дебитна карта и разплащателна сметка както посъветвахме и Милка.

            Дотук говорихме само за най-изгодното (разбирай най-евтино) разкриване на банкова сметка и начина на използването й. Но съществуват и други два вида дебитни карти, които дават много повече възможности за използването им, обаче  издаването и поддържането им е свързано със заплащане на месечна или годишна такса и с т.н. минимален неснижаем остатък. Това е малка сума, която се блокира от банката издател още с активирането на картата, като по този начин остава винаги в картовата сметка. Така банката си гарантира плащането на таксите начислявани  при използване на определени операции с тази карта, ако всички пари по сметката биват използвани.

             Дебитните карти цитирани по-горе са с най-висок клас и са Visa Classic и Mastercard Standart. Какво значи най-висок клас? Ако на Жоро освен че му е необходима банкова сметка, му трябва чрез тази сметка да може да плаща в сайтове в интернет, или да си направи резервация за хотел във всяка точка на планетата и като пристигне там да го очаква  рент-вана кола, а на всичкото това отгоре и да може да се разплаща за покупките си в магазините и заведенията в тази точка на света, то той ще трябва избере  един от двата вида дебитни карти с най-високия клас.

            По-горе споменахме термина – разплащателна сметка. Каква е разликата между нея и  т.н. картова сметка, която се открива заедно с издаването на дебитна карта?

            Разликата е във възможностите. Освен, че и в двете сметки  се внасят и теглят парични средства в банков офис, могат да се нареждат  и преводи към сметки в банката издател или към  други банки. Обаче само с дебитната карта може да се оперира на банкомат или на ПОС терминал при безкасово плащане в търговски обект. Ето това е разликата.

 

КРЕДИТНА КАРТА

 

            Досега говорихме за т.н.дебитна карта, но  какво различава този вид карта от т.н. кредитна карта? Отговорът е лесен:

В дебитната карта внесените пари са си ваши и вие си ги употребявате, така, все едно са ви в джоба.

В кредитната ви карта парите са на банката-издател на тази карта. И след използване на някаква сума от тях, трябва да върнете на собственика /банката/ същата сума, но с начислена лихва. Това е таксата, която плащате за възможността да използвате многократно една и съща сума винаги, когато ви потрябва.

 

Малко история:

 

Компанията Diners Club първа започва да предлага кредитни карти, които могат да се използват на различни места. Това става през 1950 г. Първоначално обаче новият продукт бил възприет само от 14 ресторанта в Ню Йорк. През 1958 г. кредитни карти започва да предлага и Bank of America.

Първата карта на трезора била направена от хартия и имала лимит от 300 долара. Условията за ползване пък държали отговорни потребителите за всевъзможни щети, дори и такива, причинени от измачкване.

Постепенно обаче кредитните карти стават изключително популярни в САЩ.

Например към днешна дата жителите на Америка притежават над 609,8 милиона кредитни карти. Ако всички тези карти бъдат подредени една върху друга, ще се образува кула, висока 288 мили (1 миля е 1,6 км). 

 

И понеже парите в кредитната карта не са на ваши, то и кандидатстването за получаване на такава карта със заредена в нея определена сума пари – чужди пари – на банката е почти както и при кандидатстване за кредит. Попълва се бланка с много данни за вас, даже се изисква и информация за най-близките ви хора.

Въпреки това процедурата е много по-опростена отколкото при кредита.

Много важни правила за кандидатстване за кредитна карта:

 

Да се върнем на нашите герои пожелали сметка в банка. Жоро е започнал работа и е чувал, че може да получи кредитна карта от някоя  банка. Какво трябва да знае той преди да се поиска това в някой банков офис?

  1. Всяка уважаваща себе си банка  иска клиентът да е работил на едно и също място поне шест месеца.
  2. Дали работодателят на Жоро му плаща редовно осигуровките? Ако не, ще получи отказ от банката.
  3. Все пак на каква сума е осигуряването? Ако е минималната работна заплата, има вероятност отново да получи отказ.
  4. Жоро е новоизлюпен труженик и не е имал досега задължения към банки или други финансови институции. Затова той може да не се притеснява от проверка в Централния кредитен регистър  (ЦКР)– какво е това и как влияе на кредитния процес, ще разгледаме отделно и подробно.

Но ако по-големият му брат Сашо, който работи вече от 6 години и има на свое име един кредит и GSM на лизинг,  поиска кредитна карта, той има от какво да се притеснява. В случай, че е закъснял или прекратил за известно време плащането по което и да е от   задълженията си, това обстоятелство веднага се отразява в ЦКР. А банките са задължени да правят проверка в тази институция и ако установят т.н. просрочие по кредит на Сашо, това е напълно достатъчно за безусловен отказ.

 

Много важни правила за ползване на кредитна карта:

 

Дотук добре, вече имаме одобрена от банката кредитна карта. А сега? Как Жоро да използва тази придобивка възможно най- изгодно?

Малко история:

Първата кредитна карта в България, доколкото има информация за това е небанкова карта. Такава кредитна карта не се издава от банкова институция, а от частна компания, която администрира операциите с нея. Тази компания ползва кредити от банка за да захранва кредитния лимит на картата и съответно връща тези кредити заедно с договорената лихва след постъпване на плащанията от клиентите ежемесечно, съгласно сключения договор с тях. Такива небанкови кредитни карти са по-скъпи за клиентите, защото компанията издател и администратор, за да печели трябва да начислява по-високи лихви от тези, които плаща на банката. Таксите за поддържане на сметките на клиентите също са високи пак поради факта, че тя се явява посредник при предоставяне на услугата между клиента и банката, която фактически отпуска кредита по картата.

За успокоение на Жоро, в България вече почти не се издават небанкови карти. А що е банкова карта – надявам се стана ясно – такава, която е издадена от банкова институция. Тя е по-евтина, има разни екстри и от време на време, банките – издатели променят промоционално определени разходи по картите си, така че ползването им да става по-изгодно за клиентите им.

Но все пак как най- правилно и изгодно да се ползва кредита по картата?

Преди да дадем съвети по въпроса, малко информация за администрирането от банките, както и няколко термина.

  1. Период на отчитане – обикновено един месец. В края на този период специалния отдел Кредитни карти в съответната банка събира всички плащания извършени от картата на Жоро.
  2. Лихва за използване на кредита – начислява се само върху използваната сума, ако в условията за ползване няма гратисен период .
  3. Гратисен период – до 45 дни без начисляване на лихва. Това е периода от началото на периода на отчитане до края на периода за плащане.
  4. Период за плащане – до 15 дни от края на периода на отчитане. След тази информация Жоро може сам да изчисли, че гратисния период е – 30 дни период за отчитане + 15 дни период за плащане  = 45 дни .
  5. Отстъпка при плащане – стандартно е 1% от сумата на всички направени покупки през отчетния период. Но не всички банки дават такава отстъпка. Някои банки имат различни бонуси в зависимост от честотата на ползване на картата или от стойността на употребените суми.

 

Много е важно Жоро да се придържа към изискването на банките и да плаща в периода на плащане. Ако плати преди първата дата от периода на плащане и то не цялата изразходвана сума, електронната система няма да отчете плащане на месечна вноска. Ако плати след последната дата на периода за плащане системата ще отчете просрочие, което е най-голямото прегрешение на клиент към банката му. Това деяние се подава като информация към ЦКР и никоя банка няма да удовлетвори каквото и да е кредитно желание на Жоро.

Обикновено банките изискват от клиентите си да платят т.н. минимална месечна вноска, която в повечето случаи е 5% от изразходваното през месеца. Това е най-изгодния вариант за банките.

Но за Жоро най-изгодно е да плати цялата изразходвана през месеца сума, защото ще си спести лихвата. Е, това е възможно,  ако сумата е не особено голяма и може да се погаси от заплатата, без да наруши бюджета му.

Приятелят на Жоро, Марин, обаче си е купил голям хладилник и е платил със своята кредитна карта. Сумата надхвърля възможностите на заплата му за връщане на цялата сума през периода на плащане. Тогава? Най-добре за Марин ще бъде да си направи план на колко вноски да изплати придобивката си, без да наруши бюджета си и да плати по-малко лихва. Но в никакъв случай този план да не се състои от плащане на минимална месечна вноска, понеже новата му техника ще излезе златна.

 

Още едно правило:

Кредитните карти са създадени да се плаща със средствата в тях безкасово (по банков път) , а не за теглене на пари от банкомат!

Марин е платил с  картата си в магазина за битова техника чрез т.н. ПОС терминално устройство. Това е електронен апарат, който използвайки  телефонна линия може да провери наличността в сметката му и едновременно с това да нареди парите от неговата карта да отидат в сметката на търговеца на битовата техника. На Марин това не му струва нищо.

Но ако в магазина нямаше ПОС?  Той трябваше да изтегли на банкомат нужната му сума. И щеше да плати примерно от 1,5% до 3%  от изтеглената сума като такса затова, че не използва картата си по предназначение.  Колко такса ще плати  оставям на Марин да си я изчисли.

Така че съветът на консултанта е - плащайте с вашата кредитна карта на ПОС, но не теглете в брой от банкомат! Картата е за предназначена плащане, а не за теглене!

 

Примери за рационално използване на различните кредитни карти

 

Пример за неизгодно ползване на кредитна карта - с най-много разходи за клиента:

 

В началото на моята практика като банков консултант, често се случваше клиенти да описват случая на Никола:

Никола има вече Кредитна карта от няколко години. Първоначално от банката му отпуснаха кредитен лимит от 500 лева. За няколко години, през които Никола плащаше редовно минималната си вноска, неговата банка го „награди” с три поредни увеличения на този лимит, който достигна 2500 лева. Слагам в кавички думата награди, защото както по-долу ще стане ясно, това никак, ама никак не се отрази добре на Николовите финанси.

В момента Никола има задължение към банката си – целият кредитен лимит от 2500 лева. В същото време заплатата, която получава е 600 лева.

Как нашия познайник ще се справи със ситуацията? Да видим какво показват цифрите при лихва 18%/годишно или 18%:12 месеца = 1,5% месечна лихва:

 

Задължение – 2500 лева

Минимална погасителна вноска 5% от изразходваното от Никола – 125 лева.

От тези 125 лева:

2500х1,5%=37,50 лева е само лихва.

Остатъкът от 125-37,50=87,50 лева е сумата, която Никола връща или погасява в картата си.

Обаче, той има право да използва тази сума веднага, след погасяването.

Ако го направи, отново ще има задължение от 2500 лева и отново ще плаща  - Минимална погасителна вноска 5% от изразходваното или  – 125 лева.

И така всеки месец! В случай, че този начин на използване на кредитната му карта продължи 1 година, то само за лихви Никола ще похарчи:

37,50х12 месеца=450 лева! – т.е. повече от половин заплата, която получава  за месец!

 

Какво да направи Никола за да се отърве от този порочен кръг?

Първо – да промени начина на ползване на картата си.

Второ – да направи свой собствен погасителен план за по-ускорено изплащане на дълга си, като сам определи по-голяма месечна вноска от минималната, като същевременно си наложи забрана за ползване на картата до изплащането на поне половината от задължението си.

Ако реши да направи това, то за няколко месеца може да изплати голяма част от изразходваното и да овладее положението.

 

Например:

Постави си за цел да изплати 1250 лева или половината от кредита си.

Ако плаща по 250 лева, ще може да ги изплати за 5 месеца, при условие, че не ги използва повторно, след плащането.

При това всеки следващ месец лихвата в лева ще има по-малка стойност, защото ще се начислява върху по-малко задължение.

Първият месец ще е 37,50 лева виж по-горе, но вторият месец ще бъде по-малко, защото ще се начисли върху главница по-малка от 2500 лева със стойността на погасяването през първия месец.

И така всеки месец стойността на лихвата ще е по-малка и по-малка.

Това е една добра теория, но дали Никола ще се удържи да не ползва кредитната си карта през периода?

Много се съмнявам… Тогава?

 

Остава единственото най-добро решение – да изтегли от банка, която и да е, потребителски кредит и с него да погаси цялото си задължение по кредитната си карта.

Предимства:

  1. Прекратява порочната си практика да погасява малки суми и след това да ги използва отново, при което въобще не намалява задължението си.
  2. Има възможност да започне използването на картата си доста по-изгодно за него, като не допуска натрупване на задължение, например по-голямо от 1 работна заплата.
  3. Издължава всичко еднократно, при което като лихва му се начислява само една месечна лихва по кредитната му карта, или 1,5%.
  4. Потребителският заем е с много по-ниски лихви и на Никола ще му излезе по-евтино.
  5. При това, ако разсрочи заема за по-дълъг период, това няма да се отрази съществено върху семейния му бюджет.
  6. При изплащане на потребителския кредит той няма да има възможност да използва повторно вноската си, така че ще издължи всичко при много по-щадящи условия за него.

 

Сигурно има и други предимства, но тези са най-важните.

 

В последно време, отново се позовавам на моята практика, все по-малко клиенти споделят за проблема, описан по-горе. Което е добре, защото все повече ползватели на кредитни карти осъзнават, че натрупването на дълг по картата е недалновидно и вредно за бюджета им. И все по-често такива клиенти питат за по-изгоден за тях вариант за погасяване на натрупаното задължение.

Затова,  Никола или който и да сте вие - препоръката на банковия консултант е – ползвайте своята кредитна карта като се съобразявате с примера по-долу.

 

 

Пример за ползване на кредитна карта с най-малко разходи за клиента:

 

По-горе, говорихме за Жоро и Марин.

Още когато кандидатстваше за издаване на кредитната му карта, Жоро разпита много подробно своя банков консултант относно начина на ползването й – така че да минава „най-тънко” при връщането на използваната сума.

А консултантът му, явно много печен по този въпрос го беше посъветвал следното:

  1. Колкото и да похарчиш през месеца на отчитане (вижте по-горе какво е това), най-добрият вариант да върнеш заема си без разходи или с най-малко разходи е да го направиш от заплатата си през периода на плащане.

Предимства при този начин на плащане:

-          Най-малък разход или никакъв, ако картата ти има т.н. гратисен период.

-          След плащането системата отчита погасяване, като погасената сума може да се използва отново.

-          Дори и се наложи да погасиш сума, колкото заплатата ти, ти можеш да плащаш с картата и пак да минеш с минимум разходи.

  1. Ако, обаче си похарчил повече от месечната си заплата, най-добре е да си направиш план за погасяване с няколко вноски, които да изплатят покупката ти в най-кратък срок и едновременно с това да не нарушат месечния ти бюджет.

Например: Жоро си е купил телевизор плазмен с всички екстри за 1500 лева. Заплатата му е обаче 900 лева. За да не се засегне стандарта му на живот той може да плаща не повече от 300 лева/месец.

Това прави 5 месеца изплащане, при условие, че не прави и други покупки през този период.

Ето и изчисленията:

1-ви месец – вноска 300 лева, лихва 1500х1,5%=22,50 лева,

остатък от главницата 1500-(300-22,50)=1222,50 лева

 

2-ри месец – вноска 300 лева, лихва 1222,50 х1,5%=18,34 лева,

остатък от главницата 1222,50 -(300-18,34)= 940,84 лева

 

3-ти месец – вноска 300 лева, лихва 940,84 х1,5%=14,11 лева,

остатък от главницата 940,84 -(300-14,11)= 654,95 лева

 

4-ти месец – вноска 300 лева, лихва 654,95 х1,5%=9,82 лева,

остатък от главницата 654,95 -(300-9,82)= 364,77 лева

 

5-ти месец – вноска 300 лева, лихва 364,77х1,5%=5,47 лева,

остатък от главницата 364,77-(300-5,47) = 70,24 лева

 

Тук много ясно се вижда , че остатъкът за плащане от 70,24 лева е точната сума на лихвата за 5-те месеца, през които е ползван кредита от кредитната карта. Тази сума, може да бъде предвидена при съставяне на погасителния план от самия Жоро, така че в края на периода да бъде погасено всичко.

 

Марин, обаче не е много в час с ползването на своята карта и понякога плаща всичко похарчено, а понякога само част от него, но хубавото при него е, че винаги плаща навреме и то все суми надвишаващи минималната вноска, така, че задължението му да не е много по-голямо от месечното му заплащане. Така Марин си подсигурява, ако не най-малко разходи за ползване на картата си, ти поне едни от най-ниските. Като едновременно с това не се грижи да прави предварителни погасителни планове, а действа импулсивно когато плаща задължението си.

 

Като заключение:

Никола е ползвал картата си като е натрупал като задължение целият си кредитен лимит. Независимо, че е плащал редовно вноските си и съобразно стандартите на банките е лоялен клиент. Обаче този начин на използване му струва максимум разходи.

Жоро е послушал своя консултант как най-изгодно да употребява средствата по картата си. Изплаща заема си или изцяло всеки месец, или частично, но след като е направил план на плащанията, така че да му е най-изгодно и удобно.

А Марин се съобразява при изплащането на месечните си вноски и с двата описани случая – никога не плаща минимална вноска (за да не натрупа голям дълг) и в повечето случаи се стреми да изплати всичко изразходвано възможно най-бързо, естествено като се стреми да не нарушава стандарта си на живот и месечния си бюджет.

Уважаеми клиенти, вие избирате кой маниер на плащане да използвате!

 

Смях на тема банкови карти

Селекция от телефонните разговори на клиентите в ранния период на издаването и използването на кредитните карти в България.

 

001

-Добър ден,искам да питам  в код 5613 каква наличност има?

 -Какъв е този код г-не?

 -PIN кода ми е.

 

002

-Имам карта с изкуствен интелект,имам ли свободен в момента ,за да 

пазаря?

 

003

-Ало, искам да ви се обадя за да закрием тая карта, защото сме я 

изпрали у пералнята!

 

004

-Ало мога ли да потуша задължението...

 

005

-Ало, искам да проверя дали  ми е увеличен дяловия капитал?

 

006

-Ало, обаждам Ви се да Ви се обадя!

 

007

-Ало, да ми направите справка колко дължа и колко имам?!

 -Кажете ми Вашето ЕГН.

 -Ами то по принцип е.... ама при вас е....Колко пари има в картата?

 -408 лв за покупка в брой и 700 лв за вноски.

 -Толкова мноого!Ами аз съм като циганите и ей ся отивам да ги профукам.

 

008

- Една жена ми каза, че имам 250лв ?

- Да, два лимита по 250лв.

- Да, ама получих плик по пощата и вътре нямаше пари,а само една бележка?

Къде са ми парите???

 

010

- Мога ли  да изтегля още 2000-3000лв. от вас?

- Не можете защото вашата карта е с лимит 700 лв. и засега не можем да ви отпуснем повече!

- Ама аз не държа да ми пращате карта! Мога да си ги изтегля от банката

Вие само

 да ми ги преведете на моята сметка!

 

011

-......банка - Кръстева, с какво да помогна?

-Какво? Червения кръст ли, имам грешка значи...

 

012  

- Искам да ви попитам на основания  за плащане във вносната бележка номера

на кредитната карта и ПИН кода ли да си напиша?

 

013

-Добър ден искам да ви кажа че не си получавам извлеченията.

 -За

 кой месец не сте получавали?

 -Първо искам да ви кажа че вашта система е реката влачи картофите.Вие

плащате на Български пощи, а те не си вършат работата. Ами теглете им една

Майчина.

 -Господине аз ще направя запитване

 към Български пощи.

 -О,о,о,...вие така казахте и предния път ама не хвана декиш, зелето

втаса. Бяхте много любезна и благодаря че ме изслушахте.

 

014

-Искам да знам какво става,мушкам я, мушкам я,.....мушкам..

-Какво мушкате госпожо?!!

-Картата мушкам.

-Къде госпожо?

-В таковата я мушкам / в банкомата/

 

015

- Искам да проверя колко ми дължите?!!!

 

016

-Бихте ли ми казали  месечното си?

-Моля???!!!

 

017 -Купих си компютър в петък,вие ли поставяте интернет карти?

-Не, ние сме кредитни карти!

 

018

-Как ми вървят движенията  по картата?

 

019

-Добър вечер! Искам да ви кажа,че бях възмутена...бях обиждана, наругавана, бита, скубана...и като ме хвана за косата и като взе да я дърпа....

-Кой госпожо?

-Контрольорката...

 

020

- Добър ден, закъсняла съм с плащането, ще имам ли лихво-точки?!!!

 

021

- Ало,картата ми е монтирана на един лист, как да я ползвам?!!!

 

022

-Ало, не съм получил разфасовката на картата!?!

 

023

- Забравила съм си ЕГН-то на картата...

 

024

-Ало, кажете от къде да ходя да си купя такава кредиторна  карта !?!?

 

025

- Свърши ли ми банката?

 

026

-Момент да си погледна последните 4 цифри на ЕГН-то, защото преди известно

време

 си го смених......

 

027

-Обажда се един свободен гражданин как мога да ви попитам за едно нещо?

 

028

-Ало, дали ми е нормално съзнанието на Евролина?(говори за статуса,

състоянието на картата)

 

029

-Ако нямам повече пари да внасям ще продължавам ли да получавам писма, че

съм Ваш почитател???

 

030

-Как мога да си получа картата?

 -Картата се доставя от куриер на адреса, които сте посочили за кореспонденция.

 -А развлечение как ще получавам?

 -Ще ви го изпращаме всеки месец по пощата на същия адрес.

 

031 

-Ако ви кажа ЕГН-то  можете ли да ме видите как изглеждам?

 

032

- Искам да разбера колко е лимита ми за покупко - продажба?

 

033

-Получих Пина и банкомата на картата,кога ще получа пощата  си? 

 

034

- Ало, чувате ли ме? Получих си пинко кода,ами с картата как става получаването?

 

035

Клиентка, чиято карта е открадната:

-Ами

 ако някой се опита да ползва картата, може ли да го заловите и да го

арестувате, имате ли връзка с Интерпол???

 

036

-Ако платя днес в клон на банката нали няма да имам глоби...?

-Не господине,

 плащането ще бъде в срок, няма да имате такса

просрочено плащане....

-Аха,значи ще продължаваме да се обичаме...да си приличаме/лек смях/да

се събличаме..???? Няма проблеми...

 

037

Много забавен, но и много притеснен клиент пита:

 -Този месец нямам възможност да си платя даже и минималната вноска (бяха

обяснени и причините, естествено). Какви са лихвите?

 -Ще имате такса просрочено плащане в размер на

 15 лв. и картата Ви може да бъде блокирана.

 -Ама, само това ли ще е? Тука мойте колеги ми казаха, че ако не си платя,

до 10-15 дни след срока идвали някакви мутри и те пребивали! Вярно ли е?

 -Разбира се, че не г-не!!!...

 -А, добре тогава! За глобата няма проблем!

 

038 -Ало, добър ден!Трябва да получа кредитна карта, ама още не съм я 

получил. Получих цифрите пък картата я няма!

 

039

-Ало,ами баща ми има картата ви....Ами...ще ми кажете ли ПИН 

кода,че го търся от няколко дни и не мога да го намеря?

-Г-жо ПИН кода на баща ви не фигурира в системата,а и дори да го

знаехме,нямаше да бъде съобщен на вас.

-Добре

 диктувам ЕГН, моля ви се де!!

 

040

-Всеки ден по два пъти ли имам право да си греша ПИН кода?

 

041

-Ало, първо да попитам този  телефон с повишени импулси ли е?

-Не, г-жо!

-Добре!Тогава ще говоря!

 

042

Доволна клиентка приключва разговора(последният за деня 19:59 часа)

-Много ви благодаря, бяхте много любезна, пак вас ще търся, нали може?

-Разбира се госпожо,приятна вечер ви желая.

-Всичко хубаво и Лека нощ!

 

043

Клиент кандидатствал в магазин и неодобрен се обажда да попита за причината:

 - Господине, съжалявам но

 причина за отказа не се дава, ако
желаете кандидатствайте отново.

 Клиентът недоволства и започва да коментира фирмата, продукта и т.н

- Господине, телефонът е за информация, а не за коментар, други

въпроси имате ли?

- Да-а-а, една свирка ще може ли да ми направите?..

-(непоколебимо): Заповядайте в централния ни офис ...

- Ама там ли ще ми направите свирката?

- Да господине, заповядайте в офиса.

 

044

-Ако ви кажа номера на GSM-а на жена ми, ще ми кажете ли ПИН кода на 

нейната кредитна карта.

 

045

-Ало, с колко ми е увеличена данъчната  основа по картата?

 

046

-Не съм получила извлечение за този месец! Може ли да се срещнем някъде и 

да ми го дадете???

 

047

-Обаждам се да проверя дали съм  потушила цялата сума...

 

048

-Вишти к'во, ша си платя към 5-ти, 6-ти; там няк'ви са обаждали и ма

заплашвали с полицаи - молицаи, к'ви са тия ма?...

 

049

-Абе  оня моя, нали трябва да тегли от картата, ама он не мое да тегли, аба

що бе?

 

050

-...Г-не, относно кандидатурата Ви, подадена в офиса на улица Раковска

имате отказ, не сте одобрен.

- Ама, от самата улица Раковска ли имам отказ?

 

 

051

- Колко ми е максималния минимум за този месец?

 

052

-Я, бързо ме чукнете там да ме видите колко дължа!

 

053

-Ало, пуснах обява за увеличение на лимита! Одобрена ли е?

 

054

- Добър ден; имаме карта за 1000лв. и сме ги изтеглили; вярно ли е, че 

ако върнем цялата сума, картата ще стане златна?

- Не госпожо, ако върнете

 1000лв. ще разполагате с 1000лв.

- А-а-а, значи няма да се посребри, така ли? 'Щот ми казаха че парите

вътре ще се удвоят???

 

055 -Малко съм задръстена, защото за първи път използвам кредитна карта!

 

056

-Ало, забравила съм си кода на ПИН картата! Ще може ли да си го разбера???

057

-В тая държава човек  за всичко трябва да обикаля като кон!!! Кредитни

карти...глупости...порнографии...(клиент

 не получил ПИН код)

 

058

-Ало, обаждам се от името на един държател на карта, който обаче в

 момента не си държи карта в ръка.

 

059

-Запишете си телефона на куриерите, госпожо: 5551001(диктувам, пет,пет,пет, хиляда и едно).

-А хиляда и едно с две нули ли се пише?

 

060

-Много ви е висока лихвата, бе! Ще си помисля дали да бъда повече кредитор

на

 вашата карта!!!

 

061

-Добър ден, обажда се Георги Георгиев, искам да разбера кога ми е

термина.(!?)

 

062

-Ало, какво трябва да направя за да я възбудя, защото досега не съм я

ползвал?

 

063

-Ало, опитах да купя нещо, но на постерминатора  ми каза, че не може!?!

 

064

-Ало, имам карта, имам покупка, имам и теглени работи! Мога ли сега да си

изтегля и един телевизор?

 

065

-Ало сега,начукайте ми  ЕГН-то на компютъра и ми кажете какво става.

 

066

-Ако обичате да престанете да ми изпращате любовните ви писма, защото аз 

се отказах от вас преди 4 месеца!

 

067

-Ало, здрасти, искам да разбера какво съм аз по сметката ми. Обаждам се от

кредитната карта ,нали ме

 разбирате?

 

068

-Ало,обажда се един от председателите на вашата карта!

 

069

-Ало, получих си кредитната карта, но ПИН-кода нещо се мотка!

 

070

- Извинявайте, каква Ви е лихвата?

- 18,5% на година или 1,54% на месец.

- А на 500 лв. колко е?

- Сметнете я - по 1,54% на месец.

- Ами не мога, защото съм много разтроен!

 

071

-Добър ден, аз съм жител на град Перник, майка ми е жител на град 

Стамболийски; може ли майка ми, която е жител на град Стамболийски, да

направи покупка в град Перник?

 

072

-Искам просто да ма интересува какво дължа?

 

073

-Миналата седмица  играх за картата, дали мога да видя дали съм 

избраната?...

 

074 -Искам да проверите на екран какво дължа.

 

075 -Аз просто не съм информирана, да не мислите,  че съм някоя простакеса!?...

 

076 -Ало, обаждам се от Булфона на ъгъла, ще може ли да ми отворите вратата и 

да ми кажете къде ми е ПИН-а?

 

077 -Може ли на  карта с код три тройки и една петица да ми кажете какво и има?

 

078 - Искам да разбера дали домашният ми телефон е станал гарант на някой!

 

079 -Добър ден, обаждам се да  ми кажете в какво състояние съм в момента.

 

080 - Сметката, която трябва да заплатя с начислено ДДС ли е или е 

освободена?...

 

081 -Искам да кандидатствам за  зелената карта, какви са изискванията?

 

082 -Искам да си прикрия картата, как може да стане това? (прикрия = закрия)

 

083 -Ако не си платя минимума прегрешение ли е?

 

084 -Извинете, колко е работното време на кредитната ми карта, че искам да си

закупя един телефон, а не

 знам дали картата ще работи?

 

085 -Бихте ли ми казали ЕГН?

-Кое ЕГН, моето или на стоката?

 

086 -Искам да ви попитам как мога да си увелича лимита , защото наближава

Европейското  и ми трябва по-голям телевизор.

 

087 -Мога ли да тегля пари в брой от кредитния лимит, който получих като

възмездие за една покупка.

 

088 -Тази карта на принципа пинг-понг ли е?

 

089 -На магнитната лента на картата ми има ли моите лични данни под някакъв 

вид записани невидимо с просто око.

 

090 -Како ма, не сам си получила дебитката и пинката, ко да праим, га ся

внисаме?

 

091 -Тази карта моя ли е? ? 

-Да господине, тази карта се води на ваше име, да ваша е.

-Ами тогава от къде

 на къде ще ми слагате лихви на моите пари.

 

092 - Добър ден, получих една от тези безлихвените карти.

 

093 - Може ли да ме осветлите, защото не съм получила разшифровката.

Comments

frank david

17.08.2022 19:10

Имате ли нужда от заем, за да стартирате бизнес или да платите сметките си и ако отговорът ви е да, свържете се с: frankdavidloanfirm3@gmail.com WhatsApp +2347032909728

LOAN OFFER

12.12.2021 20:43

Здравейте господине/госпожо
Предлагаме заеми от: 10 000 до 9 500 000 € с лихва от 2%.
Знаете, че заемането на пари е забранено.
Трябва да получите заем, обърнете внимание на областите, в които можем.

LOAN OFFER

30.11.2021 18:13

Здравейте господине/госпожо
Предлагаме заеми от: 10 000 до 9 500 000 € с лихва от 2%.
Знаете, че заемането на пари е забранено.
Трябва да получите заем, обърнете внимание на областите, в които можем.

Anne Morgan

10.11.2021 16:13

Здравейте,
Ние предлагаме достъпни заеми на физически и бизнес собственици, свържете се с нас чрез този имейл: annemorgan9898@gmail.com или моя частен WhatsApp +380 99 970 3486 за повече подробности.

Ruth Lee

04.08.2019 14:59

Имате ли нужда от бизнес или личен заем?

Ако отговорът е да, искам да ви представя Джеймс Андерсън. Той е най-добрият и най-честен кредитор, който съм намерил в Craigslist. Получих заем от 178 000 до

made

18.03.2018 16:10

Невероятно, но истинският Бог винаги е велик. След няколко отхвърляния на моята молба от банката получих заем благодарение на тази много честна дама, г-жа Ломбарди. За повече информация, моля, свържет

Latest comments

09.11 | 19:52

Здравейте,

Имате ли нужда от спешен заем, за да разрешите финансовите си нужди? Ние предлагаме заеми, вариращи от 2 000,00 до 100 000 000,00, ние сме надеждни, мощни, бързи и динамични, без кредитна

07.11 | 20:35

Фирма за заем Sky Wealth, ние даваме заеми при лихвен процент 0f 3%.

Добър ден господин/госпожо.

Ние сме частна компания и предлагаме заеми при ниски лихвени проценти, за да се определи размерът на

04.11 | 19:06

ГАРАНТИРАНА ОФЕРТА ЗА МОМЕНТАЛЕН ЗАЕМ: skywealthloanfirm@gmail.com

04.11 | 18:59

Фирма за заем Sky Wealth, ние даваме заеми при лихвен процент 0f 3%.

Добър ден господин/госпожо.

Ние сме частна компания и предлагаме заеми при ниски лихвени проценти, за да се определи размерът на

Share this page